داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت که در اصل به اسپلیت های خانگی معروف است، معمول ترین سیستم تهویه مطبوع در جهان است که افراد زیادی برای تهویه هوا از آن استفاده می کنند. این دستگاه به صورت کلی از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل شده است و به دست مجموعه ای از لوله‌های مسی بهم متصل شده اند. البته شاید برخی داکت اسپلیت را هم‌تراز با کولرهای موجود در نظر بگیرند که این فکر اشتباه می باشد.

با انواع داکت اسپلیت آشنایی پیدا کنید

در موضوع انواع داکت اسپلیت باید توضیح داد که ایجاد کردن و تولید این محصول در مدل‌های مختلفی صورت می گیرد که هر یک قادر است گزینه‌ی مناسب‌تری برای هر گونه محلی باشد. بیشتر داکت اسپلیت‌ها را از نظر نوع نیرو محرکه کمپرسور به دو گروه معمولی و اینورتر تقسیم‌بندی می‌کنند.

 هدف از اینورتر بهره برده بردن از فناوری دور متغیر است که در آن ها تفاوت دارد. بزرگترین اختلاف میان داکت اسپلیت اینورتور با معمولی در سرعت متغیر آن است که در نوع معمولی این سرعت ثابت است. صدای پائین تر، عمر‌ مفید بیشتر، گرمایش و سرمایش سریع‌تر و در پایان مقرون به صرفه‌تر بودن، از برتری‌های اینورتور نسبت به انواع معمولی آن است. البته موضوع قیمت نیز میتواند تفاوت‌های عمده در میان آنها به وجود بیاورد.

چگونگی نصب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت نیز مانند هر دستگاهی احتیاج به دانش فنی دارد و نمی‌توان با عدم تخصص آن را نصب کرد. اما به صورت کلی در آغاز باید فرایند کانال‌کشی انجام شود. اکثرا برای تولید هوای گرم، یک قسمتی به نام کویل، در جلو و یا پشت دستگاه قرار می‌گیرد که آب گرم داخل لوله‌های مسی جریان می‌یابد و فن موجود در دستگاه، هوا را در اتاق به چرخش وا می‌دارد. البته این موضوع در رابطه با هوای سرد نیز صادق است و به همین شکل مراحل آن پیاده‌سازی می‌شود. به صورت کلی، پیشنهاد می‌شود از یک متخصص برای نصب داکت اسپلیت استفاده شود.

مزایا و معایب استفاده از داکت اسپلیت

بدون شک هر ابزاری دارای معایب و مزایای ویژه خود است و این موضوع نیز اجتناب‌ناپذیر است. تنها باید مطمئن شد که آیا مزایای دستگاه مورد نظر نسبت به معایب آن برتری داشته یا خیر. داکت اسپلیت نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از نقطه نظر نصب و راه‌اندازی نیز باید بیان کرد که داکت اسپلیت سیستم لوله‌کشی را به شدت کاهش می‌دهد که این کار اضافه بر هزینه، هنگام عیب‌یابی در زمان بروز مشکل را نیز کم میکند. داکت اسپلیت اضافه بر این موارد، داکت ساختمان را نیز کوچکتر می‌کند. در دنیای حاضر که انرژی حرف اول را می‌زند، داکت اسپلیت در مقایسه با نمونه‌های قدیمی و سنتی، قیمت کمتری داشته و مصرف انرژی آن نیز کاهش یافته است.

اما گذشته از مزایای خیلی خوب داکت اسپلیت، باید معایب آن را نیز بیان کرد. داکت اسپلیت قادر به تمرکز بر روی اتاق یا بخشی نیست. هنگامی که در یک خانه یا آپارتمان روشن می‌شود، همه ی فضای اتاق‌ها هم دما می‌شوند. ترموستات موجود در دستگاه در بزرگترین فضا قرار دارد اما با این حال این موضوع برای همه خوشایند نیست. از سوی دیگر در صورتی که داکت اسپلیت با چیلر و یا مینی‌چیلر مقایسه شود، مصرف برق تا حدی بالاتر است، اما در برابر اسپلیت دیواری برق کمتری مصرف می‌کند. در پایان باید به به وجود آوردن صدای آزار دهنده داکت اسپلیت اشاره کرد که البته این مشکل قابل حل است.

معرفی انواع برندهای داکت اسپلیت

شرکت های تولید‌کننده سیستم‌های سرمایش و گرمایش بزرگ دنیا، در زمینه تولید داکت اسپلیت نیز وارد شده و با هم در رقابت هستند. نمی‌توان گفت که کدام یک بهترین است به این دلیل که رقابت سختی میان آنهاست و هر شرکت به دنبال نوآوری‌های تازه تر در محصولات خود هستند. داکت اسپلیت دایکین داکت اسپلیت هایسنس، داکت اسپلیت میتسوبیشی و داکت اسپلیت سامسونگ برندهای پرطرفدار و با سابقه هستند که کیفیت آن ها مثال زدنی است. به جرات می‌توان گفت که داکت اسپلیت جزو زیر ساخت هر ساختمانی محسوب می‌شود و بایستی در انتخاب نوع مناسب ساختمان، برند آن و نصب و نگهداری آنها دقت فراوانی به خرج داد.

راهنمای خرید داکت اسپلیت در کشورمان ایران

خرید داکت اسپلیت اهمیت ویژه ای دارد و اینکه چه نکته هایی را می‌بایست در فرایند خرید رعایت کرد، خیلی مهم است. در انتخاب کردن داکت اسپلیت دو نکته اهمیت بالایی دارد: برگزیدن دستگاه و اجرای درست آن. بعضی با نصب نادرست دستگاه، قادر نخواهند بود تا از امکانات دستگاه به صورت کامل بهره ببرند و در صورتی که دستگاه درست عمل نکنند آن را به عهده‌ی شرکت سازنده می‌گذارند. به جرات می‌توان گفت که زیادتر از نیمی از راندمان دستگاه به نوع نصب آن و اجرای درست دستگاه وابسته است. از طرفی، نوع برند، قابلیت‌های آن و امکانات مورد نظر خریدار در اولویت انتخاب دستگاه قرار دارند. برای خرید داکت اسپلبت نمی‌توان صرفا به بازار مراجعه کرده و به صورت اتفاقی دستگاهی را انتخاب کرد.

موضوع بعدی ظرفیت دستگاه بوده که بایستی متناسب با متراژ محل نصب، موقعیت و کاربری محل برگزید. چنان چه که دستگاهی با ظرفیت کم انتخاب شود، سیستم بازدهی کافی نداشته و نارضایتی مصرف‌کننده را به دنبال دارد. چنان چه که زیادتر از ظرفیت محل نصب باشد که مصرف انرژی و مشکلات بعدی را به دنبال دارد.

مصرف انرژی، یکی از مهمترین ابعاد خرید یک محصول الکترونیکی است که این موضوع در دنیای امروز اهمیت ویژه‌ای دارد. نمی توان یک دستگاه را بدون بررسی بازدهی و مصرف انرژی آن خریداری نموند. بنابراین بایستی محصولی را خریداری کرد که با دقت به بازدهی آن، مصرف انرژی متناسبی دارد. در این حالت، داکت اسپلیت نیز به همین صورت احتیاج دارد تا با دقت برگزیده شود. هر چه مقدار مصرف انرژی آن در مقایسه با خروجی کمتر باشد، ارزش خرید آن بالاتر می‌رود.