سیستم دیجیکنترل داکت اسپلیت چیست؟

سیستمی خاص است که برای داکت اسپلیت ها و موتور های خازن همواره تهویه که در بهینه سازی مصرف انرژی مؤثر میباشد. راه حل پیشنهادی برای از میان بردن صدای مزاحم از داکت اسپلیت های Rheem – Goodman – Daikin – Lennox – Gree – Toshiba – LG – Mcquay - midea و انواع دیگر از اسپلیت های کانلی، سیستم منحصر به فرد دیجیکنترل است.

دیجیکنترل یک سیستم ابتکاری میکرو کنترلی می‌باشد که توانسته است در مبحث کنترل دور موتور فن دیمر را از این مقوله کنترل موتور کنار گذارد و با هزینه ای بسیار پائین تر از اینورتر موتورفن های تک فاز را کنترل نماید به این علت که دیمر هم باعث به وجود آمدن نویز و همینطور باعث کم کردن عمر الکترو موتور ها است به اضافه تلفات حرارتی بالا دارد و باعث بیشتر شدن برق مصرفی و کاهش عمر موتور فن است که در دیجیکنترل همه این مشکلات حل شده است.


این سیستم به هدف کنترل الکتروموتورهای دیسکی (فیشباخ) ابداع و طراحی شده است و برای انواع الکتروموتورهایی که سرعتشان با تغییر ولتاژ با عدم تغییر فرکانس کنترل می‌شود (همانند رزنبرگ، فیشباخ، یونیورسال)، به ویژ] در کاربردهایی که گشتاور با پائین آمدن سرعت کاهش می‌یابد، همانند هواکش‌ها و دستگاه-های تهویه مناسب است.
تعدادی تولیدکننده این نوع الکتروموتورها و فن‌ها (در گذشته و حال) عبارتند از:
آزمایش،دمنده، رزنبرگ، فیشباخ، طوفان ساز کرمان و نیروتهویه.
این الکتروموتورها در خیلی از دستگاههای تهویه حرارتی و برودتی تبخیری و کمپرسوری، مانند یونیت هیتر، هواکش ،کولر آبی، ایرواشر و زنت و دیگر سیستم های تهویه همانند سیستم های گودمن (Goodman) و ریم (Rheem) و میتسوبیشی به کار میروند. این سیستم میکروکنترلری، ولتاژ سینوسی برق شهر را با اعدم هیچ نوع اعوجاج و نویز کاهش میدهد و به موتور تحویل میدهد.
حل مشکل نویز، صدای مزاحم و لرزش موتور (ناشی از استفاده از دیمر)، تلفات حرارتی خیلی کم و بازده بیشتر از 95%، افزایش عمر موتور، سود بردن از تکنولوژی میکروکنترلر، سازگاری با ترموستات دیجیتال و مکانیکی، و امکان کنترل از راه دور از مزایای این سیستم میباشند.
پاورباکس دیجیکنترل شامل یک برد میکروکنترلری با شش پورت ورودی و خروجی شامل سه ورودی حالت انتخاب دور، فاز، نول و خروجی برای اتصال به موتور می باشد (که البته در یک گونه دیگر از این دستگاه با هشت حالت انتخاب دور تعداد پورت ها به 11 میرسد).
این باکس در کنار موتور یا در مسیر سیم کشی نصب شده و بخش کنترل آن بر روی دیوار و در دسترس کاربر نصب می‌شود.
کاربر قادر است به وسیله ی دستگاه کنترل سرعت موتور (هوادهی) را در حالات : 1(کم)، 2(متوسط) و 3(زیاد) دهد.
این دستگاه کنترل قادر است یکی از موارد زیر باشد:

 • کلید گردان سه حالته (کلید سه دور)

 • ترموستات مکانیکی سه دور (سقفی)

 • ترموستات دیجیتال سه دور اتوماتیک با نمایشگر LCD با توانایی ریموت کنترل پاورباکس دیجیکنترل در کنار موتور یا در مسیر سیم کشی نصب می‌شود.

از مزایای بهره بردن از دستگاه دیجیکنترل میتوان به مورد های ذیل اشاره نمود:

 • کم شدن دور الکتروموتور

 • با عدم نویز و اعوجاج

 • تبدیل فن تک دور به سه دور

 • سازگار با ترموستات و کلید سه دور

 • بازده بالا و تلفات حرارتی بسیارکم

 • کاهش مصرف انرژی

 • ارزانتر از اینورتر

 • بیشتر شدن عمر مفید موتور

 • کم شدن آلودگی صوتی و کاهش صدای فن در دورهای پایین

مدل های گوناگون دستگاه دیجیکنترل:

از 2 آمپر تا 15 آمپر با امکان تنظیم و برگزیدن سرعت موتور و در بعضی مدل ها به همراه رله مجزا جهت فرمان به پمپ یا شیربرقی تولید شده‌اند. تولید بر اساس سفارش خاص نیز پذیرفته می‌شود.
الکتروموتور داکت اسپلیت ها را با دیمر کنترل نکنید.
سیستم کاهش دور دیجیکنترل برای الکتروموتورهای دیسکی، اکسترنال روتور و یونیورسال به خصوص در کاربردهای فن، هواکش، کولر و کلاً دستگاه های تهویه پیشنهاد می‌شود.

نمایندگی کولر گازی و داکت اسپلیت دایکین